Aфіша

У грудні 2011 року було завершено втілення проекту Бердянського краєзнавчого музею «До музею лише крок», який приймав участь у конкурсній програмі і³ [ідея – імпульс – інновація] Фонду Ріната Ахметова «Розвиток України». Робочу групу проекту очолила Л.Ф.Ноздріна – директор музею. Експертна рада підтримала проект і музею було надано грантову суму 37 245 грн. на його реалізацію.
У рамках проекту «До музею лише крок» – три складові:
- створення сайту Бердянського краєзнавчого музею;
- видання путівника «Бердянський краєзнавчий музей»;
- насення слідів-вказівників на пішохідних зонах у напрямках музеїв.

На сьогодні всі три складові проекту реалізовані в повному обсязі. Презентація проекта відбулася у січені 2012 року.

Музейні заходи

Щорічно у Киеві проходить Мистецький арсенал - проект, ініційований Президентом України Віктором Ющенком з метою створення культурно-мистецького та музейного Комплексу європейського рівня. Цього року на Першій Київській міжнародній бієнале сучасного мистецтва був представлений і Бердянський краєзнавчий музей у розділі «ПРОЕКТ – ПРАДАВНІ ФОРМИ: АКТУАЛЬНИЙ ПОГЛЯД». До відкриття ARSENALE 2012.

На території Мистецького Арсеналу уздовж колишніх укріплень-валів Старої Печерської фортеці, в історичному ландшафті, були установлені близько сотні кам’яних баб, що належать до збірок низки музеїв, серед них і Половецькі кам'яні статуї (баби) з колекції Бердянського краєзнавчого музею. Домінантою проекту є експозиція автентичних музейних пам’яток – архаїчних скульптур, що датуються третім тисячоліттям до н.е. – 12 століттям.

Вони належать до давніх кочових цивілізацій, що існували на території нинішньої України. Колись ці ідоли мали сакральне значення, а з часом перетворилися на справжні мистецькі шедеври. Проект є спробою простежити вплив архаїчних традицій на розвиток мистецтва у більш пізній час, аж до сьогодення.

Нові поповнення експозицій музею

Бердянський краєзнавчий музей поповнив свої експозиції новими експонатами. Біля краєзнавчого музею будо встановлено Гребний гвинт пароплаву «Діана»

Пароплав «Діана», побудований у 1899 році, входив до складу Російського Товариства Пароплавства і Торгівлі.

З 1902 по 1904 рр. капітаном пароплаву «Діана» був легендарний лейтенант П.П.Шмідт.На прохання краєзнавчого музею гвинт знайдено і піднято з дна Азовського моря у районі Арабатьської стрілки, під час морської експедиції, очолюваної Г.Г.Патеєм за підтримки Бердянського морського торгівельного порту.

Перевезений у Бердянськ 15 вересня 2009 р. до Дня міста.

Новий експонат - козацький казан ХІХ ст.- поповнив експозицію під відкритим небом у меморіальному будинку-музеї П.П.Шмідта.

Він був знайдений на території колишнього верхнього Бердянського маяка (зараз це територія дитячого садка) під час наукової експедиції співробітників музею.

Музейні заходи до 185-річчя міста Бердянськ

12 вересня о 12-00 у музеї «Подвиг» відбувся урочистий захід «Світлий день Пам`яті» - до 69-ої річниці визволення м.Бердянська від фашистських загарбників. А також відкрилась виставка «Польські дослідники Сибіру» за сприяння Генерального консульства республіки Польша у Харкові.

11 вересня о 13 00 у музеї історії міста Бердянська відбувся урочистий захід «Завод – його життя». До 100-річчя від дня народження Героя Соціалістичної Праці С.О.Степанянца.

15 вересня об 11 00 у музеї історії міста Бердянська відбулося відкриття меморіальної дошки до 100 - річного ювілею українського дитячого письменника О.Я.Огульчанського.

О 14 00 у Бердянському краєзнавчому музеї відбулося відкриття меморіальної дошки до 150-річного ювілею етнографа В.Г.Кравченка.

До Дня міста Бердянським краєзнавчим музеєм було видано книгу "Бердянську - 185 - друге, доповнене видання.

Музейні заходи 2013р.

20 вересня о 14 00 у музеї історії міста Бердянська відбувся урочистий захід «Наша гордість – юні чемпіони Бердянська» (гімнастика, важка атлетика, баскетбол).

26 вересня о 14 00 у музеї істроії міста Бердянська відбувся урочистий захід «Наші земляки – діячі науки». До ювілеїв А.С.Безиковича, В.Г.Бакаєва, О.О.Галкіна.

25 вересня о 13 00 у Бердянському краєзнавчому музеї відбувся урочистий захід «Славетний перекладач з Бердянщини». До 40-ї річниці пам’яті літературознавця і перекладача М.Д.Малярчука.

27 вересняо 13 00 у Бердянському краєзнавчому музеї відбувся урочистий захід «Дивовижний світ Азовського моря». До Міжнародного дня моря.

Новини музею

В 2012 році вийшла з друку збірка наукових статей і доповідей «Воронцовы и русское дворянство: между Западом и Востоком» за редакцією Г.Г.Філатової, м. Сімферополь, видавництво Ореанда.

До збірки увійшла стаття директора Бердянського краєзнавчого музею Л.Ф.Ноздріної «Из истории памятников светлейшему князю М.С.Воронцову». (стр. 232). З доповіддю на цю тему Л.Ф.Ноздріна виступала у вересні 2010 р. на ХІІ Кримських Міжнародних наукових читаннях «Воронцовы и русское дворянство: между Западом и Востоком» і Х Кримських Міжнародних наукових читаннях «Мир усадебной культуры».

Музейні заходи на березень 2015 р.

12 березня о 14 00 у меморіальному будинку музеї П.П.Шмідта відбувся урочистий захід «Він врятував людство...» до 155 - річниці від дня народження всесвітньовідомого мікробіолога В.А.Хавкіна.

17 березня о 14 00 у музеї «Подвиг» відбудеться захід «Затишок рідної домівки» в експозиції «Інтер'єр житлової кімнати 50-х рр. ХХ ст.»".

19 березня о 14 00 у Краєзнавчому музеї відбудеться урочистий захід «Справжній українець» до 70-ої річниці пам'яті етнографа і краєзнавця В.Г.Кравченка.

25 березня о 14 00 у музеї історії міста Бердянська відбудеться захід «Бердянські народні театральні колективи 1950-х - 1970-х рр. у вихорі подій культурного життя м. Бердянська».

Музейні заходи на квітень 2015 р.

21 квітня о 14 00 у музеї історії міста Бердянська відбудеться музейний захід «Історико-культурна спадщині літописця ХХ ст.». До 115 -ої річниці від дня народження бердянського краєзнавця П.П.Архіпенка.

23 квітня о 14 00 у музеї «Подвиг» відбудеться відкриття виставки «Жіноче серце - джерело натхнення» після реставрації. Вишиті картини відомих бердянських майстринь-вишивальниць М.Г.Білоусової-Каракаш та Т.П.Гамольської. До ювілейних річниць пам'яті.

Музейні заходи на травень 2015 р.

14 травня о 14 00 у музеї історії міста Бердянська відбудеться урочистий захід «Порт на Азовському узбережжі...» До 185 річниці Бердянського морського порту.

19 травня о 14 00 у Краєзнавчому музеї відбудеться захід «Ті, що претерпіли до кінця...Витоки і джерела бердянського православ’я. До 15-ої річниці канонізації священномучеників бердянських В.Кіранового, М.М.Богословського, О.Ільєнкова та Дня слов’янської писемності і культури.»

До Міжнародного Дня музеїв філія Бердянського краєзнавчого музею - музей історії Бердянська пропонує увазі бердянців виставку «Музейні предмети після реставрації». На державному обліку в фондах краєзнавчого музею зберігається понад 80 тисяч музейних предметів, що входять до Музейного фонду України. При цьому значна їх кількість потребує реставрації і подальшого експонування. Тому особливо актуальними стають тимчасові стаціонарні виставки, що представляють окремі цікаві предмети після реставрації. Проведена у вересні 2014 року, подібна виставка викликала величезний інтерес у відвідувачів. На ній можна було побачити предмети побуту, церковні реліквії, окремі тематичні комплекси. Сподіваємося, що і нова виставка буде не менш захоплюючою, відкривши увазі бердянців нові експонати з фондів музею. Дана виставка, що проводиться в музеї щорічно і стала традиційною, демонструє оновлені експонати з дерева, паперу, металу. Завдяки зусиллям музейного реставратора Євгена Кротова в кожному предметі оживають голоси історії, вбираючи по крупицях дихання і віяння нового часу, нової епохи. Кожен з унікальних експонатів виставки, які отримали після реставрації друге життя, розкриє перед допитливим поглядом відвідувача свій неповторний образ - окрему сторінку в історії нашого міста, Бердянського краю. Адже ні в кого не викликає сумнівів, що з окремих предметів, фотознімків, об'ємних і маленьких раритетів і витканий літопис приазовського краю, нашого народу. Безсумнівно, кожен з відреставрованих музейних предметів викличе жвавий інтерес у городян і гостей Бердянська. Доторкнутися до вічно нової, захоплюючої, самобутньої історії нашого міста, що живе в музейних предметах, зможуть всі жителі та гості міста, відвідавши музей історії Бердянська. Презентація виставки відбудеться 15 травня. Запрошуємо всіх бажаючих!